среда, 22. август 2018.

Kako zaraditi na Youtube-u


Ovaj tekst je u celosti preuzet sa sajta srbijaspace.rs.

Youtube je vrlo popularan kanal gde možete mnogo da naučite i dobro da se zabavite. Ali preko Youtube-a može isto tako i da se zaradi. 
Pre nego što krenemo, jedna stvar mora biti jasna – nigde nema lake love, ni  bogatstvo preko noći, pa tako ni ovde. Da bi ste postigli nešto voše morate se dobro pomučiti i mnogo raditi, kao ostalom svuda u digitalnom marketingu. 

Iznajmljivanje vašeg video klipa

Pa da krenemo…
Princip je sledeći - ukoliko imate dobro pozicioniran i viralan video klip na Youtubu, sa dosta saobraćaja i posetioca, možete ga iznajmljivati, tako što ćete postaviti link ili baner nekom ko hoće da se promoviše na Youtubu i uopšte na Internetu.
Sada se sigurno pitate “A kako da nadjem nekog koji će da mi plati da ga reklamiram?” Odgovor je jednostavan - oni sami će vas naći. 
Ništa jednostavnije. Potrebno je da imate posećen i viralan video klip.
A pa da. Ništa lakše zar ne? Da li je baš tako?
Milioni korisnika ove mreže žele baš to. Ali već smo rekli da nije baš tako lako i da je potreban kreativan napor sa vaše strane.
Dobra strana medalje je što to nije nemoguća misija.
Pod uslovom da imate dovoljno resursa:
  • mašte,
  • kreativnosti,
  • upornosti,
  • strpljenja i
  • da vladate odgovarajućim tehnikama.
Da budete drugačiji, kao ovaj ukrašeni far na automobilu. Ko se ne bi okrenuo da ga malo bolje pogleda, a onda da vidi ko vozi ovaj automobil?
Teško ćete naći takve osobe. 
E baš takav video vam treba.
Koji pleni i zadržava pažnju posetioca koji onda imaju razlog i želju da ga podele sa svojim prijateljima.
Pre nego što krenemo dalje potrebno je naglasiti  da ukoliko se desi da uspete i dobijete ponudu da plasirate neki link na vašem videu, budite oprezni. Nemojte da prihvatate bilo koji link, potrebno je da on bude kvalitetan, sa dobrim CF i TF, DA i da bude verifikovan od strane Youtube-a. Da biste to lakše utvrdili možete da “skinete” besplatni plugin po imenu Pretty Link. On će vam pomoći da ne pogrešite. 

Kako da imam dobro pozicioniran i viralan video?

Kao uostalom svuda u životu, ideja je najvažnija. Ali pretpostavljamo da vi imate dobru ideju, da ste kreativni i da znate da napravite dobar video. Ali potrebno je da ga dobro pozicionirate. Tu će vam pomoći sledeća stvar:

Search Engine Optimization (SEO)

Pojavile su se neke glasine da je SEO mrtva stvar, da nema više takav značaj, itd, itd., ali mi vas uveravamo da on još uvek radi.  
Treba razlikovati SEO za sajtove i SEO za video klipove. Najvažnija razlika je to da je lakše rangirati video od sajta. Razlog? Video klipovi već poseduju neki autoritet i ne postoji velika konkurentnost posebno u pojedinim nišama proizvoda. 
Druga stvar je što se vrlo retko radi optimizacija videa, zbog neznanja ili lenjosti, i kao posledica takvog pristupa se gubi dosta saobraćaja iskazanog kroz broj pregleda i poseta. 
Kada radite SEO za videa stavljajte svuda gde je potrebno tagove (oznake), meta tagove i kao i dobre opise(description). Ukoliko Youtube ne zna o čemu se radi u vašem video, on će ga dobro sakriti među milionima drugih video klipova. Zato morate dobro da mu objasnite o čemu se radi u vašem videu, a to se radi dobro odabranim tagovima, meta tagovima i opisima.
Uključite i long tail keywords tagove (fraze).
Youtube ima specifičan način prezentovanja videa koji su slični videu koji gledate (recommended video section). Ukoliko sum vam oznake dobre, bićete stalno u toj sekciji, tako da postoje dobre šanse da neko klikne i na vaš video klip.

I na kraju…
Sada vam je valjda jasno da je SEO i optimizacija videa vrlo važna i da ona čini prevagu i donosi rezultate
Možete biti proaktivni, pa sami na Internetu nađete neki proizvod, softver, uslugu, itd, za koju mislite da ima dobar potencijal zarade i napravite video klip o nemu. Zatim kontaktirajte proizvođača i ponudite mu vaše usluge. 
Novi proizvodi se pojavljuju svakog sata i tu leži šansa za ljude koji znaju da ih promovišu putem YouTube-a. 
Da li se može zaraditti od YouTube servisa?
Naravno da može.
Google je to omogućio onima koji postignu i dostignu određene limite.
Ali vi bi trebalo da se prepoznajete u sledećim osobina, odnosno da ste:
  • krerativni,
  • vredni, 
  • uporni,
  • istrajni i 
  • ako uživate u onom što stvare i u onom što radite.

Počnite da rangirate video klipove za druge i naplatite im to. Možete se dogovorite da radite na procent, ukoliko oni imaju 5 konverzija, jedna može da bude vaša.
Za neke biznise (rent a car usluge, medjunarodne sellibe i sl.)  dovoljan je i jedan klik. A vi svakako možete nekoliko puta više. Naravno ukoliko se razumete u optimizaciju.  
Verovatno nećete postati super bogataš, ali možete za početak zaraditi mali kapital koji vam može biti vetar u leđa za veće poduhvate na YuoTube servisu. Malo li je?
ORIGINALAN ČLANAK MOŽETE POGLEDATI OVDE: http://www.srbijaspace.rs/blog/kako-zaraditi-na-youtube-u-1240.html

недеља, 19. август 2018.

Nekoliko saveta kako da povećate posećenost vašeg video bloga


Na Internetu može da se zaradi na ražne načine, jedan od tih načina je i preko video blogova (ili da upotrebimo englesku kovanicu “vlogova”.

Ukoliko ste već čuli za njih i nameravate  da uđete u svet vlogovanja sigurno se pitate kako ćete privući gledaoce, posete, dobiti što je moguće više lajkova i pregleda, i generalno dobiti potrebnu gustinu saobraćaja koja će da vam garantuje neku zaradu.

vlogovi

Evo par saveta:


Naslovi


Kako i svuda, dobri naslovi privlače pažnju. Vi naravno imate neku svoju ideju i kreaciju za vaš video klip, ali prvo i osnovno je odabrati dobar naslov, naslov koji će da “radi”.
Dobar naslov mora da sadrže u sebi dve osnovne stvari:

  • mora da zaintriguje posetioce, zaokupi njihovu pažnju, i da ih “natera” da kliknu baš na vaš video klip. 
  • osim toga, dobri naslovi mora u sebi da sadrže odgovarajuću ključnu reč koja omogućuje Google-u i YouTubu da omoguće lakše nalaženje vašeg videa, kada posetioci traže relevantnu temu.


Na primer ukoliko imate firmu koja iznajmljuje vozila u Crnoj Gori, dobar naslov za Google je
iznajmite auto u Crnoj Gori”. Ovaj naslov omogućuje pretraživačima da odmah nađu vaš video ukoliko se neko zanima za te vaše usluge. Ali nešto fali, previše je suvoparno i retko ko će da se odluči da klikne na vaš video u moru sličnih. Zato su možda bolji naslovi “iznajmite auto u Crnoj Gori u nekoliko koraka” ili “nekoliko saveta kako iznajmljiti auto u Crnoj Gori”, itd, itd. Shvatate, zar ne?

Ne žurite sa naslovima, odaberite ključne reče koje su dobre i za tražilice i za vašu ciljanu publiku.

Obavezno linkujte vaš vlog i socijalne mreže


Ovo vam obezbeđuje veći krug posetioca i potencijalnih korisnika vaših usluga. Najbitnije mreže danas su naravno Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, ali ima i manjih ali uticajnih, kao što je Pintarest, Tumblr, SnapChat, itd. Na njima vaša publika može da komentariše vaše video klipove, vaše stavove i informacije, da ih deli, kritikuje, ili preporučuje. Sve to utiče na viralnost i uspeh (ili neuspeh) vaših video blogova.

 Povežite se ostalim video blogerima


Vi ne radite u nekakvom digitalnom vakumu, nego ste deo jedne velike, i sve veće, zajednice koja
vlogovi
koristi ove nove alatke na Internetu. Na ostale blogere ne treba da gledate kao na konkurente, nego kao na ljude sa kojima delite slične interese i koji možda mogu i da vam pomognu sa ponekim savetom.
Za početak, pretplatite se na nekog vlogera na YouTubu koji razvija sličnu temu kao vi. Pišite im preko socijalnih mreža ili na njihovom kanalu, šaljite im dobre i korisne komentare, pitajte ih nešto. Bez sumnje bićete primećeni, i tako postajete deo zajednice, deo jedne grupe, jednog organizma. Što se više integrišete možete očekivati i konkretniju pomoć od njih, ipak su oni počeli pre vas, imaju već nekog iskustva i znanja koje mogu da podele.

Za par godina, kada vi postanete deo komune, ne zaboravljajte odakle ste krenuli, i pomognite novima.


Uvod u vaš video


Uvod u vaš video je odlična mogućnost da postavite i potencirate vaš brend. Tu morate biti mudri, nemojte preterivati. Dovoljno je 3 do 5 sekundi gde će da se pojavi vaš logo ili baner sa imenom vaše firme, i to mora prirodnim putem da se uklopi u nastavak video klipa.


Na kraju videa postavite poziv na akciju



Poziv za akciju ne sme da bude potcenjen. Kada su već pogledali video klip do kraja, vaša publika želi sigurno da sazna nešto o vama, o vašem brendu, ali ne očekujte od njih da će gubiti vreme i googlati satima na Internetu da bi pronašli to što ih zanima. Zato na kraju postavite link prema vašem sajtu, Facebook stranici, itd, i omogućite im interakciju. Ukoliko nešto prodajete, postavite link prema vašoj on-line prodavnici. Drugim rečima, recite vašim posetiocima šta dalje da rade, iznenadićete se postignutim efektom.


Omogućite interakciju sa posetiocima


Iako smo ovaj savet ostavili za kraj, on je izuzetno važan, možda i najvažniji. A može da bude i vrlo zabavno. Pokažite vašim pratiocima da ih cenite i poštujete njihove komentare, savete, lajkove. Ne ustežite se i da ih pitate nešto. Ako ništa više, pitajte ih "da li im se dopada vaš video blog", i šta bi oni promenili. Morate da znate ko je vaša publika, koja su njihova očekivanja i interesi, i šta oni žele od vas. 
Ne zaboravite da odgovorite na njihova pitanja, lako možete u njihovim očima da postanete bahat i nadmen. A to vodi ka smanjivanju interesa i smanjivanju saobraćaja prema vašem blogu, i na kraju smanjivanju vaše zarade. Zapamtite da vi zavisite od njihove pažnje, lajkova, šerovanja i komentarisanja.


I na kraju…


Budite svoji i uživajte u vašem video blogovanju. Budite iskreni i prema sebi i prema drugima i vaša publika će to ceniti.



петак, 22. јун 2018.

O Dropshippingu ukratko


Šta je Dropshipping?


U današnje vreme na Internetu se može zaraditi na mnogo načina. Jedan od načina je i tz. Dropshipping. Engleski termin još nije (dovoljno dobro) preveden na naš jezik, tako da ćemo se zadržati na izvornom engleskom imenu.


Najkraće rečeno dropshipping je posredovanje u prodaji gde se naručena roba direktno šalje na kućne adrese kupaca. Radi se o svojevrsnom win-win sistemu, gde svi dobijaju: 
  • posrednici mogu da zarade (čak i milione), 
  • prodavci su oslobođeni troškova za reklamu, promociju, logističkih troškova, iznajmljivanja magacina i transporta svoje robe, 
  • kupci su zadovoljni zbog toga što ne moraju sami (nemaju vremena, mogućnosti ili energije) da sami traže to što im je potrebno 


Posrednik, odnosno dropshipper, proizvode prezentuje kupcima na svom on-line prodavnici, sajtu ili platformi koja pogoduje vrsti robe koju prodaje. Oni imaju svoje sajtove i ništa više, ni magacine, ni kamione ni avione. Samo svoje marketinško znanje i veliku volju za ovu vrstu rada. 

Postoji neka sličnost  dropshipping-a sa affiliate marketingom, samo je ovo mnogo bolje zato što možete sami da napravite i razvijete svoj brend i reputaciju.

Šta sve može da se prodaje preko Dropshipping-a


Dropshipping-om mogu da se prodaju razni proizvodi kao što su:
  • odeća i obuća,
  • nameštaj, 
  • posuđe
  • elektronska oprema, 
  • kompjuteri, 
  • mobilni telefoni, 
  • televizori i ostala bela tehnika,
  • kozmetika, 
  • ručni satovi, 
  • auto-delovi
  • paste za zube,  
  • turistička putovanja, bungalove, apartmane, restorane i sl.
  • rasvetna tela, itd, itd….



DropShipping

Kako ovo radi?


Odabere se neki proizvod za koji se misli da će imati prođu na tržištu i naruči se neka količina (najčešće u Kini gde je proizvodnja još uvek najeftinija). Zatim se ta roba nudi svojoj “publici”. 

Drop-Shipping
AliExpress je početak
Kako odabrati pravi proizvod? To je pitanje od “million dolara”. Krene se polako Internetom (najbolje je koristiti AliExpress - deo Alibabe grupe gde proizvođači nude svoju robu) i imati veru u svoj instikt.

Za pakovanje i slanje na adrese kupaca zadužen je proizvođač (fabrika, robna kuća, drugi trgovac). Slanje robe je možda “ahilova peta” ovog biznisa. Dropshipper direktno ne kontroliše putovanje i slanje robe, tako da su moguće greške za koje on direktno nije kriv, ali mora da preuzme odgvornost i negativno utiče na reputaciju. A u ovom poslu je reputacija veoma važna.

Naredni (a može da bude i prvi) korak je otvaranje on-line prodavnice (e-shop). Najviše prodavnica se otvaraju na platform Shopify koja nudi razne pakete, ali za početnike je dovoljno 29 dolara mesečno. Druga popularna platforma za otvaranje prodavnice je Woocommerce (radi se o Wordpress-u koji ima Woocommerce dodatak)  koji je jeftiniji, ali traži izvesno tehničko znanje god izrade i setovanja.

Drop-Shipping


Dalje ide klasika u digitalnom marketingu: potrebno je na svoj sajt dovesti što je moguće više posetilaca i zainteresovati ih za vaš proizvod. Dropshipperi taj proizvod najčešće nisu ni videli ni dodirnuli, ali moraju da budu i više nego u ubedljivi u prezenzovanju istog.



Socijalne mreže u službi Dropshippinga.


Za prezenzaciju se koriste socijalne mreže i neki drugi kanali. Postoji dosta kanala koje posrednici mogu da koriste za dovođenje saobraćaja i reklamiranje svojih proizvoda.
  •            Facebook (najkorišćenija platforma za Dropshipping),
  •       Instagram (na Instagramu je moguće koristiti uluge tz influencera tj. uticajnih ljudi koji mogu da postave linkove na svojim nalozima prema vašim proizvodima. Naravno neka nadoknada je potrebna, od stotinjak evra za manje uticajne i poznate, pa do nekoliko stotina hiljada pa i miliona za one najuticajnije)
  •       Pinterest,
  •       Google +,
  •       Tumblr
  •       YouTube,
  •       blogovi, itd. 


Dobre i loše strane dropshippinga


 Dobre strane

  • za početak nije potrebno mnogo kapitala. Pomaže i to što ne morate da platite nabavljenu robu dok ne izvršite prodaju.
  • Lako se počinje – radi se od kuće, potreban je samo laptop, ne morate da imate kancelarije, magacine, kamione i druga dostavna vozila, radnike i sl.
  • Fleksibilno vreme i lokacija – radite kada hoćete i gde hoćete, barem na početku. Kada se biznis zahukta moguće su i neprospavane noći. Ali to su već slatke muke.
  • Niste vezani za jednu vrstu proizvoda. Ako ne primer LED sijalice ne idu, možete preći na mikrokamere

Mane:


Kao i svaka stvar, ni u dropshipping nije sve ružičasto. Postoje i prepreke:

  • Mali profit – svi hoće da zarade i na tržištu postoji velika konkurencija droppshipera, tako da su profitne margine  male. Konkurenciju pojačavaju i veliki igrači, već etablirane robne kuće i trgovci koji mogu da smanje cene do veoma niskog nivoa i tako “oteraju” male igrače.
  • Problem sa pošiljakama – već smo pomenuli potencijalne probleme sa pošiljakama i kurirskim službama koje vi ne kontrolištete, alia morate da preuzmete odgovornost ukoliko pošiljke kasne ili uopšte ne stignu na pravu adresu



Drop-Shipping


Zaključak


Kako će se posetioci dovesti i animirati da kupe dotični proizvod je srž marketinških veština koje dropshipper poseduje ili ne poseduje. Generalni savet početnicima je: našminkajte svoj sajt i on-line prodavnicu, odaberite proizvodnu nišu koja se traži, dobro odredite cene (nemojte biti previše alavi, nigde nema laka zarade, pa ni ovde) i najvažnije - nađite prave kupce, kupce koji su zainteresovani ili mogu da budu zainteresovani za vaše proizvode. 
Poznavanje digitalnog marketinga i talenat za prodaju na Internetu su neophodni. Dosta ljudi je probalo ovo da radi, ali nije svako uspeo. Nemojte da vas to obeshrabri.